Najčešća deformacija stopala
Čukljevi ili medicinskom terminologijom Hallux valgus deformitet stopala može se smatrati najčešćom deformacijom mišićno zglobnog sistema savremenog čoveka. Deformitet se najčeće javlja kod žena i predpostavlja se da je posledica nošenja uske obuće sa visokim potpeticama.
Hallux valgus je progresivna deformacija prednjeg stopala i podrazumeva krivljenje palca stopala u stranu ili lateralnu devijaciju , pomeranje prve metatarzalne kosti put unutra, stvaranje bolne izbočine sa unutrašnje strane stopala u nivou prvog metatarzofalangealnog zgloba.
Kao posledica stvaranja ovakvog deformiteta remeti se kompletna biomehanika stopala šte uzrokuje pojavu sekundarnih deformiteta prednjeg stopala i stopala u celini.
Termin Hallux valgus u stručnu upotrebu uveo je Carl Heuter 1871 godine i prvi opisao ovu deformaciju.
a) Normalno stopalo
b) Prva metataralne koste se podiže i odmiče od II metatarzelne kosti
c) Tetive i ligamenti povlače palac prema drugim kostima
d) e) Konačni izgled deformacije sa razvijenim bunionom ( bolnim izbočenjem ) glavice I MT kosti
Slika preuzeta sahttp://www.zdravakicma.com/images/cukljevi3.jpg
DA LI NOŠENJE OBUĆE SA VISOKIM POTPETICAMA IZAZIVA POJAVU ČUKLJEVA?
Uzroci nastanka deformiteta su brojni i mogu biti urođeni ili stečeni. Na prvom mestu, kao vodeći uzrok nastanka ovog deformiteta, postavlja se neadekvatna obuća. Hallux valgus se javlja 17 puta češće kod osoba koje nose obuću nego kod onih koji hodaju bosi. U prilog ovoj tvrdnji mogu se navesti neka afrička plemena koja ne nose obuću i kod njih se nije primetila pojava deformacije stopala. Takodje, činjenica je da Japanci do sredine 70tih godina 20. veka nisu masovno nosili zapadnu obuću i uopšte nije bilo hallux valgusa. Danas, zbog promene navika, kod Japanaca ovaj deformitet je zastupljen kao i u drugim delovima sveta. Nasleđe je takođe čest uzrok pojave HV deformiteta.
Iako je nošenje cipela sa visokom štiklom za pripadnice lepšeg pola a i za njihovo okruženje stvar estetike, prilikom hodanja u cipelama sa petom višljom od 5 do 7 cm, višestruko se povećava opterećenje prednjeg stopala.
Slaba pokretljivost prstiju u uzanim cipelama sa visokom petom i neprirodni položaj stopala sa velikim opterećenjem prednjeg dela, vremenom uzrokuje slabost mišićnog i vezivnog tkiva koja za posledicu ima razvoj deformiteta.
Kada je vreme za pregled?
Razlozi koji dovode pacijente ortopedskom hirurgu su bol na prvom mestu, kao i u poslednje vreme sve češće estetski razlozi.
Najčešće se smetnje javljaju u periodu od 35. Do 60. Godine života i često se javljaju obostrano. Bol koji postaje sve češći i snažniji po intenzitetu uzrokovan je raztezanjem tkiva prednjeg dela stopala pri opterećenju, ali i mehaničkom iritacijom izrasline na unutrašnjoj strani stopala u nivou metatarzofalangealnog zgloba palca. Neretko, javljaju se i ponavljajuće upale burze u predelu zgloba.
U kasnijim fazama bol može biti uzrokovan i oštećenjem hrskavice I MTP zgloba. Obzirom da je ova vrsta deformacije progresivna po svom toku, stopalo se sve više širi u prednjem delu, palac ide sve više u stranu, podvlači se pod druge prste koji vremenom, takođe postaju deformisani i bolni.
Procena stepena deformiteta i odluka o vrsti lečenja se donosi na osnovu kliničkog pregleda, radiografija stopala u dva pravca i merenjem uglova između kostiju stopala.
Pregled se obavlja u ležećem i sedećem položaju, kao i prilikom stajanja i hoda.
Posmatra se stepen deformacije, korektibilnost položaja palca, obim pokreta u zglobovima stopala, prisustvo deformiteta drugih prstiju, iritiranost i bolna osetljivost mekih tkiva, stepen spuštenosti uzdužnog i poprečnog svoda stopala.
Na rentgenskim snimcima stopala, potrebno je odrediti ugao otklona palca u odnosu na I MT kost, ugao između I i II MT kosti, Ugao usmerenja zglobne površine glavice I MT kosti, stepen podudarnosti zglobnih površina, kao i stepen artroze ( degenerativnog oštećenja zglobnih površina).
LEČENJE
LEČENJE
Odluka o vrsti lečenja donosi se za svakog pacijenta po na osob u zavisnosti od stepena deformiteta, tegoba, uzrasta, kliničkog i rtg pregleda.
Kod mladih osoba sa deformacijam blažeg stepena, treba pokušati da se zaustavi progresija deformiteta. Preporučuje se nošenje široke i udobne obuće koja ne stvara pritisak na prste, izbegavanje obuće sa visokokom petom. Takvu obuću, koja bi bila funkcionalna, obično ne prati moderan dizajn te je ovaj oblik lečenja najčešće neuspešan u uzrastu kada bi ono imalo smisla - među mlađim pacijentima.
Treba pokušati i sa različitim vrstama ortoza u vidu separatora, kao i ortopedskim ulošcima.
Kod starijih osoba, koje lakše prihvataju odustajanje od modnih trendova, progresiju deformacije nije moguće zaustaviti, ali je nošenjem odgovarajućeg tipa obuće moguće delimično sprečiti iritaciju bolnih deformiteta.
U slučajevima kada neoperativno lečenje nije dalo željene rezultate i u koliko su se tegobe pogoršale, indikovano je operativno lečenje.
Opisano je više od stotinu hirurških tehnika u lečenju Hallux Valgusa što nam govori da nijedna tehnika nije savršena i univerzalna za sve pacijente.
CILJ HIRURŠKOG LEČENJA HALLUX VALGUSA je
CILJ HIRURŠKOG LEČENJA HALLUX VALGUSA je
- Korigovati položaj palca
- Ukloniti bolnu izraslinu sa unutrašnje strane stopala (Bunion)
- Obezbediti balans mekih tkiva
U zavisnosti od stepena deformiteta, uzrasta, tegoba i očekivanja pacijenta, operacija podrazumeva zahvate na mekim tkivima, I metatarzalnoj kosti, proximalnoj falangi palca, ili kombinaciju ovih procedura.Operativni zahvat korekcije deformiteta podrazumeva presecanje kosti (osteotomiju), pomeranje fragmenata i njihovu fiksaciju zavrtnjima ili drugim osteofiksacionim materijalima, kao i intervenciju na mekim tkivima ( tetive, kapsula i mišići).
Obzirom da operacija podrazumeva presecanje kostiju, u postoperativnom toku se savetuje pošteda od oslonca na prednji deo stopala u trajanju od 6 nedelja. Dan posle operacije pacijent ustaje i samostalno hoda uz oslonac na petu operisanog stopala ili uz pomoć posebno dizajnirane postoperativne obuće.
Posoperativna bandaža
Postoperativna hospitalizacija do 2 dana u cilju kupiranja postoperativnih bolova i sprovodjenja antibiotske terapije.
Postoperativna obuća koja omogućava hod sa osloncem na petu - See more at: http://www.belmedic.rs/Edukacija/4234/Cukljevi--Hallux-valgus.shtml#sthash.hP9mmDAy.dpuf
Da li je moguća ponovna pojava deformiteta posle operacije?
Ovo je često pitanje pacijenata kojima se predlaže operativno lečenje.
Definitivni rezultat operacije zavisi od stepena deformacije, stepena degenerativnih promena, odabrane hirurške tehnike koja bi se trebala prilagoditi zahtevima svakog pojedinačnog pacijenta, iskustva hirurga u rešavanju kompleksnih problema stopala, eventualnih postoperativnih komplikacija, postoperativnog režima i rehabilitacije.
Pravilnim izborom savremenih hirurških tehnika i sekundarnom prevencijom - postupcima posle operacije, može se sprečiti ponovna pojava deformiteta. Preuzeto sa
Pravilnim izborom savremenih hirurških tehnika i sekundarnom prevencijom - postupcima posle operacije, može se sprečiti ponovna pojava deformiteta. Preuzeto sa
Нема коментара:
Постави коментар