Pravovremenost terapije je uvek bila najznačajnija. Tako je i u lečenju pes metatarsus varus-a i pes equinovarus-a. Lečenje može da započne odmah po rođenju, što bi bilo i idealno, kako bi se kompletna korekcija završila do početka hoda (obično oko 12. meseca života).
FIZIKALNA TERAPIJA U LEČENJU PES METATARSUS VARUS-a I PES EQUINOVARUS-a
Kao uvod u kineziterapijsko tretiranje deformiteta, koriste se termo procedure, sa ciljem zagrevanja mekog tkiva skočnog zgloba. Time se vrši priprema za uspešniju primenu vežbi. Od termo procedura moguće je primeniti toplu zagrejanu glinu kao oblogu (primenjujemo je u ambulanti fizikalne medicine NIKA), topao parafin, IR lampa kao i bilo koja toplotna procedura koja prija detetu.
U kućnim uslovima, preporučuje se da se vežbe sprovode posle kupanja ili, pre vežbi, stopala potopiti u toplu vodu.
Preporuka je i da se slabi mišići stimulišu aparaturno (elektrostimulacija).
Preporuka je da se pre kineziterapije aplikuje lagana masaža.
KINEZITERAPIJA U LEČENJU PES METATARSUS VARUS-a I PES EQUINOVARUS-a
U lečenju pes metatarsus varus-a i pes equinovarus-a, najznačajnija je primena pasivnih kineziterapijskih procedura (medicinsko vežbanje) koje izvodi fizioterapeut. Ovim vežbama vrši se istezanje mišića čime se povećava obim pokreta u zglobu. Vežbe bi trebalo raditi 4-5 puta dnevno, svako stopalo 5-10 minuta.
Najbolji rezultati se postižu ukoliko jednom dnevno terapiju sprovodi fizioterapeut, a ostalih 3-4 puta dnevno roditelj/staratelj (u kućnim uslovima). Zbog toga je neophodo da se izvrši edukacija roditelja/staratelja kao da sami pravilno sprovedu terapiju, bez dolaska u ustanovu.
PASIVNA KOREKCIJA PES METATARSUS VARUS-a I PES EQUINOVARUS-a
Slika preuzeta sa http://nika.rs/v3/wp-content |
Da bi se pasivno održao korektivni položaj stopala, longete se ne skidaju narednih 7 dana ili se skidaju samo kada se rade vežbe. Preko noći je obavezno nošenje longete.
Kod dece do 3 meseca starosti, longete se menjaju svake nedelje. Nakon trećeg meseca života, zbog sporijeg rasta, longete se menjaju svake druge nedelje.
Od pasivnih pomagala za korekciju pes metatarsus varus-a koriste se i specijalne antivarus-abdukcione cipele. Njihova primena se vezuje za vertikalizaciju deteta i hod. Vrlo je primenjivo da se umesto navedenih cipela u procesu pasivne korekcije upotrebe i obične cipele, tako što se leva cipela ubuje na desno stopalo, a desna cipela na levo.
Kod pes equinovarus-a, izrađuju se specijalne antivarus cipele sa podignutom unutrašnjom ivicom.
Kod dece većeg uzrasta sa rezistentnim deformitetom, kao pasivno pomagalo za noć koriste se Denis-Braunove šine.
Slika preuzeta sa http://nika.rs/v3/wp-content |
Potrebne su stalne kontrole ove dece u početku na 7 dana, a po izlečenju na svaka 4 meseca najmanje naredne 3 godine. preuzeto sahttp://nika.rs/v3/baza-znanja/deformiteti-2/kako-se-lece/lecenje-pes-metatarsus-varus-a/
Нема коментара:
Постави коментар