Dete treba da stoji boso na čvrstoj i ravnoj podlozi, sa paralelnim i blago rastavljenim stopalima.
Da bi se procenilo stanje svodova stopala treba ih posmatrati sa svih strana.
Sa zadnje strane posmatramo Ahilove tetive koje se okomito spuštaju prema petnoj kosti (normalan valgiditet pete je 5 stepeni).
Lako lučno iskrivljenje Ahilovih tetiva sa konveksitetom prema unutra i proširenje površine oslonca koji se prenosi na unutrašnji deo stopala ukazuju na simptome spuštanja uzdužnog svoda:
- unutrašnje s sa trane – dobijamo informacije o stanju uzdužnog svoda
- sa gornje strane – utvrđujemo pravac osovine stopala, uočavamo poprečni svod
- sa prednje strane – gledamo pravac prstiju, eventualne promene na njima, zgrčenost, penjanje prsta na prst, položaj palca, lepezasto širenje prstiju i palca ukazuje na spuštanje poprečnog svoda
Dete zatim treba da prošeta i čučne na vrhovima prstiju, pri čemu posmatramo stopala sa unutrašnje strane i gledamo da li dolazi do podizanja unutrašnje ivice stopala i smanjenja iskrivljenosti Ahilovih tetiva. Ovo je ujedno i proba za utvrđivanje trenutnog stanja mišića stopala i potkolenice.
PODOSKOP
Podoskop je aparat sa ogledalima pomoću koga posmatramo stopala sa donje strane i pomoću koga se informišemo o izgledu površine oslonca. Služi za orjentaciju i procenu izgleda tabanske strane stopala. Pomoću njega možemo da odredimo da li je varus ili valgus deformitet , kao i tačan stepen spuštenosti stopala.
Uz pomoć podoskopa možemo precizno da uočimo tačke oslonca. To su tri tačke koje su najviše izložene pritisku:
Uz pomoć podoskopa možemo precizno da uočimo tačke oslonca. To su tri tačke koje su najviše izložene pritisku:
- donja strana tubera calcaneusa
- glavica i metatarzalne kost
- glavica V metatarzalne kosti
Ove tri tačke ograničavaju lukove stopala i formiraju:
1. uzdužni unutrašnji luk
2. uzdužni spoljašnji luk
poprečni luk
PLANTOGRAM
Najjednostavnija metoda za dijagnostikovanje stanja stopala je uzimanje otiska stopala bojom na papiru, pomoću koga se preslika oblik stopala pri punom osloncu. Dobija se dvodimenzionalni otisak.
Na osnovu otiska određuje se stepen spuštenosti stopala. Za određivanje stepena spuštenosti postoji čitav niz metoda.
Postoje četiri stepena spuštenosti stopala.
OTISAK U PENI
Već duže vreme je u upotrebi set za uzimanje otisaka stopala koji se sastoji od tzv. biomemorijske pene. Na osnovu trodimenzionalnog otiska stopala dobijenog u peni, izrađuje se gipsani odlivak na osnovu kojeg se izrađuju korektivno-rasteretni ulošci za stopala koji su krajnje individualni.
ELEKTRONSKI PODOMETAR
ELEKTRONSKI PODOMETAR
Stajanjem na elektronskom podometru, dobija se elektronski otisak stopala na osnovu kojeg je moguće uraditi statičku i dinamičku analizu stopala
Preuzeto sahttp://nika.rs/v3/baza-znanja/deformiteti-2/telesni-deformiteti/pes-planovalgus-ravna-stopala/
Нема коментара:
Постави коментар