Ovaj deformitet stopala spada u kategoriju urođenih, kongenitalnih i ujedno predstavlja najteži i najčešći deformitet stopala.
Karakteristično za ovaj deformitet je da su sve strukture stopala i potkolenice u izvesnom stepenu deformisani, neke primarno, a neke sekundarno.
UZROK NASTANKA PES EQUINOVARUS-a
Tačan uzrok nastanka pes equinovarus-a se ne zna.
Različiti su i faktori koji mogu dovesti do pes equinovarus-a, od mehaničkih do neuroloških. Na određenu ulogu mehaničkih intrauterinih faktora u nastanku nekih oblika pes equinovarus-a ukazuje nam i činjenica da se deformitet češće javlja kod blizanačke trudnoće, u uslovima manjka plodove tečnosti, kod prvorotki i kod krupnih plodova. Anomalija je dva puta češća kod dečaka, a obostrana je u 50% slučajeva.
http://o.quizlet.com |
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike:
KLINIČKA SLIKA:
U celini, mišići stopala su skraćeni dok je stopalo uvijeno prema unutra. Taban gleda ka unutra i prema gore. Dorzum (gornja strana) stopala je okrenut prema napred i prema dole.
http://nika.rs |
Unutrašnja rotacija potkolenica česta pojava. Stopalo je tvrdo i nalazi se u položaju plantarne fleksije i supinacije (taban je okrenut ka tabanu). Ahilova tetiva je skraćena i podiže petu nagore, tako da ona ne dodiruje podlogu.
Preuzetosahttp://nika.rs/v3/baza-znanja/deformiteti-2/telesni-deformiteti/pes-equin
Aktivna dorzalna fleksija se ne izvodi, a plantarna fleksija je ograničena. Abdukcija i ekstenzija nisu aktivno izvodljive.
Karakterističan je izgled stopala i potkolenice koji su u obliku „štapa za golf”. U nekim situacijama palac može da dodiruje i potkolenicu.
ČETIRI OSNOVNE KARAKTERISTIKE PES EQUINOVARUS -a:
1. Equinus (stopalo je oboreno naniže)
2. Varus (taban stopala je okrenut ka drugom stopalu)
3. Adduktus (prednji deo stopala je uvrnut ka unutra)
4. Excavatus (povišen svod stopala)
Ekvinus Skracena: Ahilova tetiva, m.triceps surae, m.flexor digitorum longus, m.flexorhallucislongus.preuzetosa http://www.soko-banja.rs/dokumenta/Radovi/FIZIKALNA%20TERAPIJA%20DEFORMITETA%20STOPALA%20KOD%20DECE.pdf
Pes equinovarus zahteva ortopedsko lečenje odmah posle rođenja deteta. Leči se fizikalnim procedurama (aktivne i pasivne vežbe istezanja skraćenih struktura) i korektivnim fiksatorima odmah po rođenju (mere rehabilitacije - učenje funkcije otpočetka). Ako posle desete nedelje nema radiografskog izlečenja, neophodan je operativni tretman.Preuzeto sa
Нема коментара:
Постави коментар